شرح کامل مطلب

رایحه‌های مختلف چه تاثیری بر خلق‌وخوی ما دارند؟

title
مشاور عصب‌شناسی یونیلیور، دکتر پرادیپ معتقد است که از میان حواس مختلف انسان، بویایی حسی است که به شدت به خاطرات دراز مدت ما مرتبط است. مرکز حس بویایی در بدن ما، به فاصله خیلی کمی از هیپوکامپ قرار دارد که مرکز ذخیره خاطرات در مغز است. از آن‌جا که رایحه‌ها با خاطرات ما آمیخته هستند، این قابلیت را دارند که بر روی احساسات ما تاثیر بگذارند. به همین دلیل است که وقتی بوی دریا به مشام‌مان می‌رسد، احساس شادی و پر انرژی بودن می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید احساسات خوب بیشتری را برای خود و خانواده‌تان فراهم کنید، می‌توانید این رایحه‌ها را امتحان کنید.

خیلی از ما عاشق بوی دریا هستیم. چون باعث می‌شود که به دوران کودکی برگردیم... همان روزهایی که آزادانه در ساحل و بین موج‌ها می‌دویدیم و قلعه شنی درست می‌کردیم.

مشاور عصب‌شناسی یونیلیور، دکتر پرادیپ معتقد است که از میان حواس مختلف انسان، بویایی حسی است که به شدت به خاطرات دراز مدت ما مرتبط است. مرکز حس بویایی در بدن ما، به فاصله خیلی کمی از هیپوکامپ قرار دارد که مرکز ذخیره خاطرات در مغز است.

از آن‌جا که رایحه‌ها با خاطرات ما آمیخته هستند، این قابلیت را دارند که بر روی احساسات ما تاثیر بگذارند. به همین دلیل است که وقتی بوی دریا به مشام‌مان می‌رسد، احساس شادی و پر انرژی بودن می‌کنیم.

پس اگر می‌خواهید احساسات خوب بیشتری را برای خود و خانواده‌تان فراهم کنید، می‌توانید این رایحه‌ها را امتحان کنید.

 
  • اسطوخودوس برای تمدد اعصاب

نسل‌هاست که این رایحه ملایم به‌عنوان یکی از عصاره‌های اصلی برای ایجاد آرامش در بدن و ذهن به کار می‌رود. رایحه اسطوخودوس تاثیر زیادی در ایجاد خواب آرام و درمان فراموشی دارد و به همین دلیل برای شستشوی رختخواب بسیار مناسب است.

  • چمن برای تقویت روحیه

خاطره روزهای آفتابی و تعطیلات بی دغدغه دوران مدرسه همراه با بوی چمن تازه همان چیزی است که می‌تواند باعث شود بی اختیار لبخند بزنیم. می‌توانید از این رایحه برای شستشوی لباس‌ها استفاده کنید تا تمام سال حس تازگی روزهای تابستانی را حس کنید.

  • رایحه مرکبات برای انرژی

رایحه تیز پرتقال و لیمو، جایگزین سالمی به جای بوی قهوه برای شروع یک روز پر انرژی است. دکتر پرادیپ می‌گوید که دلیل ایجاد این احساس خوب و پر انرژی در زمان بوییدن رایحه پرتقال و لیمو، این است که مرکبات در مناطق گرم به دست می‌آیند تا در نوشیدنی‌های خنک استفاده شوند. به همین دلیل است که وقتی رایحه مرکبات به مشام‌مان می‌رسد، احساس تازگی و خنکی به ما دست می‌دهد.

  • رایحه یاس برای احساس شادی

رایحه قوی یاس به این معروف است که می‌تواند حال فرد را خوب کند. این گل‌های سفید کوچک در طول شب عطر خود را در فضا پخش می‌کنند تا احساس شادی و لذت را در خانه‌هایمان به وجود آورند. اگر برای شستشوی لباس‌ها از رایحه یاس استفاده کنید، می‌توانید این احساس را در طول روز هم داشته باشید.

  • رایحه رزماری برای تقویت حافظه

رزماری بومی آمریکای جنوبی و مدیترانه است و به این معروف است که می‌تواند احساس جوانی و توانمند بودن را در فرد ایجاد کند. این رایحه با یادآوری و حافظه در ارتباط است و حتی شکسپیر هم در هملت به این نکته اشاره کرده است. یافته‌های جدید پژوهشگران در آزمون‌های مربوط به حافظه نشان داده است که سوزاندن روغن عصاره رزماری باعث بهبود عملکرد حافظه می‌شود. پس می‌توانیم از این رایحه برای ساختن روزهایی با انرژی استفاده کنیم.

پست های مرتبط

مشاهده آرشیو