انواع لباس‌های پشمی

باید بگوییم که این روزها پارچه‌های پشمی همه جا هستند. اما الیاف آن‌ها دقیقا از چه ساخته‌‌ شده‌اند؟ چند نوع الیاف پشمی وجود دارند؟ و چه چیزی آن‌ها را تا این حد محبوب کرده است؟ جدا از میزان تقاضای آن‌ها، اکثر ما درباره جنس‌های مختلف پشم به اندازه کافی نمی‌دانیم. اما این موضوع قرار نیست ادامه پیدا کند.

در این مقاله درباره انواع مختلف بافت‌های پارچه‌ای و شیوه‌های مراقبت از آن‌ها می‌گوییم تا پس از هر بار پوشیدن مانند روز اول خود باشند. بیایید نگاهی بیاندازیم!

در این مقاله به ۱۰ شیو‌ه‌ای که فشن به شما کمک می کند تا خودتان را ابراز کنید، اشاره کرده‌ایم.

انواع الیاف پشمی

پارچه و الیاف پشمی چیست؟

قبل از صحبت درباره انواع پارچه‌های محبوب پشمی، بیایید درباره خود پشم صحبت کنیم. الیاف پشمی از گوسفند و حیوانات دیگر مانند بز و گاومیش تهیه می‌شود. پشم حاوی مقادیر بالایی از کراتین است، پروتئینی طبیعی که مسئول بسیاری از فواید شگفت‌انگیز این الیاف است:

  • دوام
  • مقاومت در برابر آب
  • مقاومت در برابر شعله
  • محافظت در برابر هوا
  • اثرات زیست‌محیطی کم
  • قابلیت تجدید دوباره با حس لطافت

 

به احتمال زیاد با انواع مختلف پشم در پولیورها،‌ کت، ‌کلاه، دستکش و انواع دیگر پارچه مواجه شده‌اید. همانطور که گفتیم این پارچه در همه جا وجود دارد.

انواع مختلف پشم

حالا که درک بهتری از تعریف پشم داریم، بیایید به انواع شناخته‌شده‌تر پشم و دلایل منحصر‌به‌فرد بودن هر یک از آن‌ها نگاه کنیم.

مرینو

مرینو یکی از متداول‌ترین انواع پشم است و از پشم گوسفند مرینو که یکی از محبوب‌ترین گوسفندها برای البسه است بدست می‌آید. الیاف این نوع از پشم بسیار نازک و با ابعادی کوچک است. از آنجایی که در تنظیم دما بسیار کاربرد دارد، در بسیاری از البسه ورزشی استفاده می‌شود.

موهیر

انواع الیاف پشمی که از بز آنگورا تهیه می‌شود با نام پشم موهیر شناخته می‌شود. این نوع پشم ظاهری مجعد و درهم دارد و بسیار لطیف و درخشان است. این نوع پشم بسیار محبوب است زیرا چروک نمی‌شود و بسیار مقاوم است.

کشمیر

یکی از گران‌ترین و تجملی‌ترین نوع پشم در جهان، کشمیر است که به‌خاطر فیبرهای بسیار ظریف و نرم آن معروف است. معمولا نسبت به انواع دیگر پشم ظریف‌تر است اما در برابر هوا خاصیت عایق بودن بیشتری دارد. 

آنگورا

این نوع پشم از خرگوش آنگورا تهیه می‌شود. الیاف توخالی و شگفت‌انگیزی دارد که حالت کرکی و شکننده‌ای به آن می‌دهد. علی‌رغم حس سبکی آن،‌ پشم آنگورا عایق بسیار مناسبی برای هوای سرد است.

آلپاکا

آخرین مورد، ظریف‌ترین الیاف موجود در دنیا از آلپاکا نوعی حیوان بومی آمریکای جنوبی تهیه می‌شود. الیاف آلپاکا نسبت به نوع مرینو و کشمیر کمی ضخیم‌تر است با این حال وزن کمتری دارد و لطیف و بادوام است.

چگونه از انواع البسه پشمی مراقبت کنیم

تا اینجا با انواع مختلف پشم و مواردی که هریک از این پارچه‌ها را به نوعی خاص بدل می‌کند، آشنا شده‌اید. اکنون به شیوه‌های مراقبت از پارچه‌های پشمی می‌پردازیم تا پس از هر بار شستشو،‌ ویژگی‌های خود را حفظ کنند. خبر خوب آن است که شما نیازی به شستشوی زیاد پارچه‌های پشمی ندارید. اما چند نکته را باید در ذهن خود به خاطر بسپارید.

آب‌رفتن

الیاف پشمی در معرض آب‌رفتگی قرار دارند و به همین دلیل شستشوی آن‌ها مشکل است. همیشه برچسب راهنمای شستشو الیاف پشمی را بخوانید.

پرز گرفتن

به‌دلیل حالت کرکی سطح الیاف پشمی، بافت آن‌ها در هم گره می‌خورد و  پرز تشکیل می‌دهد.

آسیب به الیاف

در مقایسه با کتان، پشم نوعی الیاف ضعیف محسوب می‌شود. الیاف معمولا پس از شستشو متورم می‌شوند و دوام و استحکام آن‌ها کم می‌شود. استفاده از شوینده‌های قدرتمند آسیب بیشتری به الیاف می‌رساند و آن‌ها را در معرض شکنندگی قرار می‌دهد.

بنابراین، با توجه به این موارد، چگونه آن‌ها را بشوییم،‌ خشکشویی و اتو کنیم؟

شستشو

همیشه برچسب راهنمای شستشو را بررسی کنید! اگر پارچه از قابلیت شستشو با دست برخوردار است، همیشه از آب سرد استفاده کرده و مایع شستشوی ملایم و مناسب برای پشم را به کار ببرید. اگر پارچه قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی دارد، از حالت شستشوی مناسب برای پشم (۳۰ درجه سانتیگراد، گردش آرام) استفاده کنید. از مایع شوینده ملایم (Non-Bio) با مواد شیمیایی متعادل استفاده کنید، مانند مواد شوینده pH خنثی و بدون آنزیم که برای الیاف پشمی مناسب‌تر هستند.

برای کمک به ماندگاری بیشتر لباس‌های پشمی، آن‌ها را پشت‌ورو کنید و از چرخه شستشوی سرد استفاده کنید. از مواد شوینده و حالت‌دهنده ملایم الیاف مانند Comfort Intense Fuschia Passion  استفاده کنید که الیاف را نرم می‌کند، آب‌رفتگی، درهم گره خوردن، پرز دادن و آسیب به الیاف را نیز کاهش می‌دهد.

خشک کردن

بهترین راه برای خشک کردن البسه پشمی، خشک کردن آن‌ها با هوا برای جلوگیری از آب‌رفتگی است. الیاف پشمی نباید با ماشین خشکشویی خشک شوند. اگر لباس پشمی خیس را روی بند خشک کنید وزن لباس باعث کش دادن به الیاف می‌شود و شما را با پلیوری مواجه می‌کند که بیشتر شبیه به لباسی بلند است.

اتو کردن

اکثر پارچه‌های پشمی مانند بافتنی‌ها، دچار چین‌وچروک نمی‌شوند، اما الیاف ترکیبی ممکن است به اتو نیاز داشته باشند. اتو را در حالت مناسب برای الیاف پشمی یا درجه حرارت متوسط قرار دهید. از درجه حرارت بالا دوری کنید از آنجایی که می‌توانند جای اتو را باقی بگذارند. پارچه را روی میز اتو قرار دهید و با دست به حالت اصلی خود بازگردانید و با اسپری آب و حالت بخار آن را اتو کنید.

حالا همه چیز آماده است: با انواع مختلف پارچه‌های پشمی و شیوه‌ مراقبت از آن‌ها آشنا شده‌اید. چه زمستان باشد یا تابستان، برای هر فصل نوعی از پارچه پشمی مناسب وجود دارد تا شما حس آرامش و زیبایی داشته باشید.

پیمایش به بالا